Modelácia gélových nechtov - ako to vyzerať NEMÁ ( 1. časť )

Návodov a článkov o tom ako modelovať gélové nechty je plný internet. Mnohé e-shopy predávajúce nechtový materiál uverejňujú takého články ako podporu predaja. Neuvedomujú si však, že modelácia gélových nechtov je činnosť, ktorú zo 7-mich fotografií nieje možné robiť správne a už vôbec nie ak je zverejnený návod vypracovaný chybne. V tomto článku uvidíte zopár chýb, ktorým sa treba pri modelácii vyhnúť. Ak takéto chyby máte na nechtoch od svojej nechtovej dizajnérky, doporučujem ju vymeniť.

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Prvá chyba ktorej sa dopustila slečna "XY" a dopúšťajú sa jej i mnohé nechtové dizajnérky (či už pracujúce v salónoch alebo v detskej izbe) je odstránenie predošlej modelácie "zubami". Násilne odstránená modelácia je prvý krok ku katastrofálnemu výsledku. Tými "zubami" môžu byť skutočne zuby, pomarančové drievko, klieštiky na kožičku, ale i profesionálnejšie nástroje ako sú krajčírske nožniče, kuchynský nôž a podobne. Je to síce rýchlejšie odstránenie no treba si uvedomiť, že strhnutím modelácie strhnete i časť prírodného nechtu. V lepšom prípade Vám zostanú len nepekné červené fľaky na nechtových platničkách a nepríjemné pálenie v UV lampe pri ďalšej modelácii. V horšom prípade môže prísť k trvalému poškodeniu nechtového lôžka (už navždy bude rásť hrboľaté), či strhnutiu tak veľkej časti nechtovej platničky, že ucítite i jemný vánok na Vašom nechte ako príšerný chlad a vlažná voda bude pre nechty ako oheň. V tom druhom prípade modeláciu rozhodne nedoporučujem! Po prvé: nalepiť typ a pekne do stratena ho prebrúsiť (čo je základom správnej modelácie) je nemožné a po druhé: na takto tenkú nechtovú platničku Vám modelovací materiál nepriľne, čiže nechty sa po pár dňoch (ak nie o hodinu) začnú odchlipovať.

Riešenie: nechty nikdy nestŕhajte, neodlupujte, neohrýzajte .... pilník do ruky a zbrúsiť. Samozrejme môžete použiť i brúsku, ale len pokiaľ máte istotu, že si nezbrúsite aj prírodný nechet.

PS: opravujem, najlepším riešením je absolvovať profesionálny kurz modelácie (kurz pri ktorom si viete zistiť ako vyzerá práca Vašej budúcej školiteľky) alebo sa zveriť do rúk skutočného odborníka (nechtovej dizajnérky, ktorej prácu si môžete tiež niekde pozrieť)

Ďalšia obrovská chyba sa stáva pri výbere správnej veľkosti typov.  U laikov, ktorým nikto nevysvetlil prečo majú tie typy na končeku číslo a teda výber veľkosti je viac menej "hmm no tento sa sem hodí" to ešte pochopím. No chyba nesprávnej veľkosti typu je veeeľmi častá i u profesionálok. Správne veľký typ po nalepení a prebrúsení musí vyzerať ako dlhý prirodzený nechet. Pri voľnom okraji musí byť nalepený z jednej strany až na druhú. (nie ako na foto, kde je použitý veľmi malý typ, ktorý dolieha len na jednej strane) Akýkoľvek vyčnievajúci prirodzený nechet je chyba. Prirodzený nechet nieje ničím chránený a tak pracuje. Výsledkom sú odchlipy po oboch stranách nechtov a následné odchlipovanie prirodzeného nechtu od modelácie. Ak má zákazníčka široký vlastný nechet je rozumnejšie jej vysvetliť všetky dôsledky a použiť typ zodpovedajúcej veľkosti, než jej šupnúť o číslo menší typ len aby to vyzeralo TERAZ dobre a ona mohla rýchlo odísť.

nalepovanie-nechtov-typov

 

Samotné nalepenie typov je ďalším dôležitým krokom k peknému výsledku. Ak totiž pod nalepeným typom vznikne vzuchová bublina, bude ju vidno i pod modeláciou. Áno niekto by mohol namietať "veď tam dám tblietky a nič nebude vidieť" ...no áno, dočasne. Bublina pod nalepeným typom okrem toho že by ju teda mohlo byť vidieť, zohráva ešte jednu úlohu v tejto telenovele. Bublina oslabuje stabilitu a pevnosť celej modelácie. Trblietkami ju síce skryjete, ale to že zákazníčka odrazí nechet podozrivo rýchlo je tiež zásluhou tej bubliny. Nebezpečná bublina vyzerá takto: na foto v rámčeku č.1

V rámčeku č.2 je vidno poškodenie nechtovej platničky. Tak ako strom má letokruhy, tak i tu si viete zrátať koľko vrstiev si kočka odstránila.

modelacia-gelovych-nechtov-postup

 

Ďalším, väčšinou prehratým bojom je prebrusovanie typov dostratena. Dostrate sa prebrusuje zarážka (tá plôška, ktorá sa nalepí na prírodný nechet) a je to práve kôli tomu, aby modelácia vyzerala prirodzene. Jasné kopec "šikovných" zarážku neprebrúsi a použije radšej Make-up gél (Camouflage). Opäť len dočasné riešenie, nakoľko každý "otravný" krok modelácie má svoje opodstatnenie. Neprebrúsená zarážka je škaredá, zhoršuje nanášanie modelovacieho gélu, oslabuje modeláciu v stresovej zóne a zapríčiňuje odchlipovanie modelácie. Prebrusovanie zarážky je treba robiť opatrne aby ste zároveň s prebrusovaním zarážky neprebrusovali aj prirodzený nechet !

Pomoc: aby ste predišli otravnému prebrusovaniu veľkej plochy zarážky, vyberajte si typy s krátkou zarážkou, alebo úplne bez zarážky. Veľkosť zarážky nemá vplyv na stabilitu modelácie ! Ak je modelácia vykonaná správne od začiatku až do konca, nechty krásne držia či je zarážka krátka, dlhá či žiadna.

Slečna "XY" síce zvolila naturálne typy s krátkou zarážkou no presný význam slov prebrúsiť dostratena si vysvetlila ako väčšina laikov. Naturálne typy (to sú tie mliečne - ani kriedovo biele ani priehľadné) musia po prebrúsení do stratena vyzerať úplne ako prirodzené nechty. Či už na pohľad alebo aj na dotyk. V žiadnom prípade sa ich ale nechytajte. V tomto prípade je dotyk len pohyb pomarančovým drievkom po povrchu prechodu medzi prírodným nechtom a umelým typom. Pomarančové drievko sa musí po nechte plynulo kĺzať.

Nesprávne prebrúsené typy - resp neprebrúsené typy, len majú zdrsnený povrch.

modelácia-gélových-nechtov

 

Medzi prebrúsením typov a nanášaním gélu je ešte kopec vecí ktoré treba dodržať, resp. ktoré sa dajú odfláknuť, alebo mali by sa urobiť a niekto ich neurobí. Všetkým nespomenutým sa venuje každý dobrý kurz modelácie nechtov a na internetových videách či rôznych foto postupoch ich určite nenájdete. V tomto článku ich tiež spomínať nebudem, nakoľko by trvalo jeho prečítanie minimálne 3 hodiny. Pri modelácii nechtov aj tak platí staré známe:  raz vidieť ( ja dodávam: naživo a nechať si odborne vysvetliť) je viac ako 1000 počuť ( či vidieť na fotkách a skrátených videách). 

V ďalšom článkom sa zameriam na samotnú modeláciu gélového nechtu. Na všade spomínaný a málokde viditeľný C-oblúk, postranné línie, kotré nikomu nič nehovoria a ešte pár dôležitách výrazov vzťahujúcich sa na jeden nechtík.

Modelácia gélových nechtov - ako to vyzerať NEMÁ ( 1. časť ) - 576558 - gélové nechty

gélové nechty

Komentáre k Modelácia gélových nechtov - ako to vyzerať NEMÁ ( 1. časť )

9
27.1.2022 14:03
Iva Milná

Myslíte si, že je lepšie mať gélové alebo akrylové nechty? Lebo ja mám jemné nechty a neviem, ktoré sú šetrnejšie.

7
21.3.2016 17:18
Diana

Dobry den. Chcela by som sa spytat prvy krat som robila dlhe nechty vazne ze dlhe. A stalo sa mi ze sa spravila v polke prasklina . Viem ze to moze byt zlym.c oblukom alebo zlym nalepenym typom.. na type som si vsak dala zalezat aby nebol maly .. su aj nejake mozne ine priciny ci len na tomto to zavisi .. poslala by som vam aj do mailu foto ak by ste si nasla kusok casu na mna.

8
22.3.2016 10:51
Eva Slovíková

Dobrý deň, je veľa možných príčin, zlý alebo žiaden C-oblúk a nesprávne zvolená dĺžka väčšinou spolu sú ale najčastejšou príčinou :-) Pošlite mi foto na info@wexa.sk a poviem vám presnejšie :-) Riešenie tohto problému sa rovnako nachádza v našej Video Académii. Napr. Video #43, #10, ;-)

5
25.11.2014 08:03
Adriana

Dobrý deň ja by som sa chcela opýtať prečo sa mi vždy urobí bublina pod gélom nie pod typom. Ale pod gélom. väčšinou to robí jeden necheť.

6
3.12.2014 13:25
Eva Slovíková

Dobrý deň Adriana, ako vidíte aj v pokračovaní článku (Ako nemá vyzerať modelácia - 2.časť) bubliny pod gélom majú mnoho príčin. Zle prebrúsený - mastný podklad, materiál sa dotýka nechtovej kožtičky, nesprávne vymodelovaný C-oblúk - priveľká záťaž vyvíjaná na dané miesto ... je ťažko určiť prečo sa to deje, keď nechet nevidím. Skúste poslať fotku konkrétneho problému na info@wexa.sk a pozriem sa nato :-)

3
11.3.2013 13:59
Alzbeta

Dobry den...ja by som chcela vediet akym spôsobom mam nasledne po nalepeni spravneho tipu (na siroky nechtik) zbrusit nechty aby boli uzzsie?? Pokial ich chcem hranate. Dakujem

4
17.5.2013 14:02
Eva Slovíková

Dobry den, no nedám Vám žiadnu špeciálnu radu. Ak je necht široký jednoducho taký je a nieje možné ho umelo zúžiť. Jedine ak tak na úkor kvalitnej modelácie. Nechtík je možné predĺžiť a tým ho opticky zúžiť alebo ho nazdobiť tak aby vyzeral opticky užší. Samotné zúženie pilovaním doporučujem len veľmi jemné a to po oboch stranách od miesta kde vyrastá prírodný necht smerom ku špičke.

2
10.2.2013 12:48
Eva Slovíková

Dobrý deň Alex,
bublinky pri nalepovaní typov vznikajú vždy pri zbytočnom pohybe typu po priložení na nechet. To znamená, že ak už raz typ na nechet priložíte, pevne ho tam držte až kým lepidlo nezaschne a typ sa nemôže ďalej hýbať. Pri použití kvalitného lepidla (každé profi lepidlo stráca do 6 mesiacov po otvorení svoju silu, čiže si treba strážiť termíny) trvá tento proces zopár sekúnd. Samozrejme okrem lepidla a pohybu môže byť problém v nesprávne zvolenej veľkosti a tvare typov. Vami vybrané jednoducho nekorešpondujú s tvarom nechtu a tak je ich nalepenie problematické. Zistíte to jednoducho tak, že pri lepení musíte použiť oveľa viac sily ako pri iných nechtoch či iných zákazníčkach. Všetky tieto veci samozrejme nasledujú až po prvom základnom kroku a to je správne nalepovanie typov !!! Typy totiž majú pre nalepenie svoj postup, ktorý keď sa nedodržiava, bubliniek sa zbavuje len veľmi ťažko :-(

1
11.2.2012 21:00
Alex

Dobry vecer, chem sa spytat ako predist pri nalepeni typov bublinam. Vacsinou sa mi to stava na palcoch nalepim ziadna bublina neni ale ked si nalepujem ostatne malinke bublinky sa mi tam vzdy objavia.Dakujem za radu

Vložiť komentár

Meno
E-mail ( nebude zverejnený )
Váš príspevok
opíšte kód
antispam
     viac informácií